Da li će dete zavoleti školu, učiteljicu i drugare, i da li će učiti sa lakoćom, samo su neka od pitanja koja muče roditelje budućih prvaka. Kako pripremiti dete za prvi razred i olakšati mu prilagođavanje novoj sredini?
Odgovor na ovo pitanje je krajnje jednostavan: priprema treba da se odvija kroz omiljenu detetovu aktivnost – igru, a koje su to najbolje igre i igračke za razvoj koncentracije, fine motorike i govora saznajte u nastavku.
Ovo može da bude zabavna aktivnost u kojoj zajednički učestvuju deca, roditelji, bake i deke, a svaki slobodan trenutak koji provedete sa detetom može biti prilika za učenje.
Ključ je u tome da učenje i igru spojite u jedno. Prisetite se igara koje ste vi voleli kad ste bili mali, iskoristite igračke koje već imate u kući, a edukativne igre za decu koje se mogu pronaći kod nas, savršene su kao priprema dece za polazak u skolu. One ne samo da razvijaju detetove misaone procese, već mnoge od njih poput “Ne ljuti se, čoveče“, uče dete kako da poštuje pravila, kako da sarađuje, kako da se nosi sa jakim emocijama kada, na primer, doživi poraz.
Stavite akcenat na usvajanje radnih navika, razvijanje detetove samostalnosti i sposobnosti, a učite ga čitanju, pisanju, sabiranju i oduzimanju samo ako ono samo za to pokaže interesovanje.
Sposobnost usmeravanja pažnje na neki sadržaj ili aktivnost, kao i održavanja pažnje, neophodni su da bi vaš budući prvak mogao da prati nastavu i učestvuje u radu na času. Od deteta uzrasta sedam godina se očekuje da bude u stanju da otprilike 20 minuta radi fokusirano.
Vezbanje koncentracije kod dece je itekako moguće, a ovo su aktivnosti i igre koje pomažu u tome:
Pravilan izgovor glasova, slogova, reči i vokabular koji odgovara uzrastu deteta bitni su za komunikaciju deteta sa drugima, ali i za usvajanje početnog čitanja i pisanja. Neke od igrica koje smo i mi igrali kao deca odlična su vežba za razvoj govora. Ove igrice su pogodne jer ih možete igrati bilo gde: dok čekate u redu, šetate sa detetom ili uveče pred spavanje.
Ne zaboravite da pored pitanja o događajima i likovima, postavljate pitanja i o osećanjima likova (kako se devojčica u priči osećala, po čemu prepoznaješ da je bila uplašena, kada si se ti tako osećao…), jer tako upoznajete dete sa svetom emocija i razvijate njegovu emocionalnu inteligenciju.
Grafomotorika je sposobnost pravilnog držanja olovke i pisanja, koja je moguća ukoliko dete ima dovoljno razvijenu finu motoriku (pokreti prstića šake) i dobru koordinaciju oko-ruka. Dete bi već sa 4-5 godina trebalo da zna da olovku drži pravilno. Dakle, jasno je da je dobra grafomotorika kod dece važan preduslov za kasnije usvajanje početnog pisanja.
Evo kako je možemo razvijati kroz igru:
Edukativne igre za decu, knjige i igračke koje podstiču dečiji razvoj pronađite u prodavnici Vrabac i sa vašim budućim đakom prvakom dočekajte spremni 1. septembar.